“KERÉKPÁRRAL 7 HATÁRON ÁT” PÁLYÁZAT ÁLTAL MEGVALÓSULT KERÉKPÁRTÚRA BESZÁMOLÓJA, 2024

2024. évi “Kerékpárral 7 határon át” programsorozat keretében megvalósuló kerékpáros rendezvényünk 2024. július 12-14. között ment végbe.

Az eredeti tervhez képest fel kellett cserélni az első két nap programját, mert a békésszentandrási sörgyár csak szombaton tudott bennünket fogadni vezetett foglalkozásra, de ez nem jelentett problémát a szervezésben.

2024. július 12-én, a kora reggeli órákban indultunk Debrecenből 30 fő részvételével bérelt autóbusszal és kerékpárszállító utánfutóval. 9.30-kor érkeztünk meg Sarkadra, ahol az egyik bezinkút parkolójában levettük a kerékpárokat. Leellenőriztük, hogy minden kerékpár rendelkezik-e a kötelező felszerelésekkel, amelyet már korábban elküldtem mindenkinek e-mailben. Húsz perces felkészülés után elindultunk a román határ felé, ahová 7 km tekerés után megérkeztünk. Itt egy picit lassú volt az átjutás, mire mindenki személyi igazolványát ellenőrizték. A határ átlépése után Nagyszalonta felé tekertünk tovább, és egy bő órányi tekerést követően megérkeztünk az Arany János Emlékmúzeum udvarára. Itt már várt bennünket Gali Boglárka, a múzeum vezetője, valamint Tóth Éva Andrea, az Arany János Művelődési Egyesület elnöke. Elnökasszony bemutatta az egyesületüket, a munkájukat. Erőn felül próbálnak kulturális programokat szervezni a helyi magyarságnak. Az összes tagjuk, valamint az egyesülettel szimpatizálók önkéntes munkát végeznek, szabadidejüket feláldozva igyekeznek minél több programot megvalósítani. Ezt követően igazgatónő vezetésével bementünk az emlékmúzeumba, ahol beszélt a városról, az ottélőkről, Arany Jánosról és a múzeumról. Ezek után a Csonkatoronyban felfedeztünk minden emeletet, megnéztük a kiállított tárgyakat. A múzeum nagyon igényesen berendezett, nagyon sok információval szolgál, és ez a létesítmény a legrégebb óta, folyamatosan üzemelő emlékhely. Innen áttekertünk a nagyszalontai tájházhoz, amely Arany János szülőházának a helyén áll, és megtekintettük ezt is. Sajnos, az eredeti szülőház egy tűzvészben leégett, de a helyén álló épület nagyon élethű, és összegyűjtötte a környékre jellemző bútorokat, felszereléseket. Innen visszaindultunk Magyarországra több pihenőt beiktatva, mivel kánikula volt. Ezen a napon legalább volt 5 defekt a csapatban, amely elsősorban a nagy melegnek volt betudható. Szerencsére, mindenkinél volt legalább egy pótbelső, ahogy azt kértem a csapattól, így pillanatok alatt kicseréltük a sérült gumikat, és folytatni tudtuk utunkat. Visszafelé is elég sokat álltunk a határnál, mert viszonylag sokan voltak. Szanazug előtt néhány kilométert a Fekete-Körös gátján tekertünk, ahol megcsodálhattuk a környék növény- és állatvilágát, a háborítatlan, érintetlen Körös-vidéket, amely meggyőződésem, Magyarország egyik legszebb vidéke. Megálltunk a szanazugi szabadstrandon, a Körösök torkolatánál, ahol felfrissült a csapat. Néhányan itt, 55 km után buszra szálltak, mert nagyon kimerültek a hőség miatt. Útközben nagyon kevés volt az árnyékos rész, szinte végig a tűző napon tekertünk. A többiek 75 km-t teljesítettek ezen a napon. Ezt követően elfoglaltuk a szállásunkat Békéscsabán, és közös vacsorával zártuk a napot, majd átbeszéltük az aznap történt eseményeket, látnivalókat.

2024. július 13-án, reggeli után nyeregbe pattantunk, és elindultunk Szarvas, Békésszentandrás irányába folyamatosan küzdve a hőséggel. Próbáltunk viszonylag korán indulni, mert egyrészt szerettük volna elkerülni a nagy hőséget, másrészt időpontunk volt a sörgyárlátogatásra. Útközben az út ugyan érinti a települések szélét, de a kerékpárút mentén több, bezárt bolt található, így ha frissítésre volt szükségünk, kitérőt kellett tenni a falvak központjába, ahol találtunk nyitva üzletet. Szarvason tartottunk egy nagyobb pihenőt. Itt megtekintettük először a történelmi Magyarország középpontját, ahol pihentünk, ettünk, majd a szabadstrandon csillapítottuk felhevült testünket. Két csoportban, 13 és 14 órára volt időpontunk a békésszentandrási Szent András Sörfőzdébe gyárlátogatásra, sörkóstolóra. Két csoportban, egymást követően bejutottunk az üzembe. Miután elmerültünk a sörkészítés folyamatába, megismertük a gyár történetét, és megízleltünk néhány terméket, a helyi szabadstrandon töltöttünk el még 2 óra hosszát, majd a kerékpárokat felpakolva, visszamentünk a szállásra. Vacsoráztunk, többen közösségépítő játékot játszottak utána. Ezen a napon 55 km-t tekertünk.

2024. július 14-én reggeli után elindultunk Békéscsaba-Szanazug-Gyula útvonalon. Az út nagy részén árnyas, fás úton tekertünk, így kissé enyhülést jelentett a nagy melegben. Ezen a napon megismerhettük Szanazug másik oldalát, hiszen a Körösök kettészelik. Pénteken a túlparton, vasárnap a Gyula felőli oldalán tekertünk, ahol újra szembesültünk a Körösök vidékének szépségével. Bő másfél órás tekerés után megérkeztünk Gyulára. Itt fakultatív program keretében volt, aki  várat, volt, aki a kastélyt, várost, cukrászdákat látogatott meg, és voltak, akik a helyi strandon csillapították a melegüket. Délután, 14 órakor felpakoltuk a kerékpárokat az utánfutóra, és elindultunk Debrecenbe. Ezen a napon 25 km-t tekertünk.